Nasza Kasa

Nasza klasa dla bogatych

Kredyt, czyli szybka gotówka

| Komentarze wylczone

Różnego rodzaju towary, czy usługi wiążą się zawsze z jakimiś kosztami. Czasem koszty te są zbyt duże, aby nasz budżet mógł im sprostać. Oczywiście można odłożyć odpowiednia sumę, tylko że nie zawsze jest na to odpowiednia ilość czasu. Nie zawsze bowiem zakup może poczekać, bo na przykład coś nam jest pilenie potrzebne. Wtedy jedynym rozwiązaniem wydaje się być pożyczenie pieniędzy. Jeśli nie jest to pożyczenie od znajomych, ale od jakiejś instytucji, czy firmy, to trzeba zadbać o to, aby była to instytucja zaufana. Do takich instytucji z pewnością nalezą banki, które są objęte nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego. Jednym z produktów bankowych, za których możemy w takiej sytuacji skorzystać jest kredyt gotówkowy. Warto przy okazji wspomnieć, że choć pojęcie kredyt jest często zamiennie używane z pojęciem pożyczka, to w ścisłym znaczeniu są pomiędzy nimi różnice. Jedną z tych różnic jest to, ze kredytów mogą udzielać tylko i wyłącznie banki.

Jaki kredyt?

Jeśli podjęliśmy już decyzje o zaciągnięciu kredytu, to trzeba sobie zadać, jaki kredyt gotówkowy, gdyż na rynku ofert jest sporo. Ogólna odpowiedź na to pytanie powinna chyba brzmieć: kredyt gotówkowy tani i na korzystnych warunkach spłaty. Co jednak znaczy, że kredyt jest tani? O tym decyduje przede wszystkim wysokość jego oprocentowania, która może wynosić od kilku do kilkunastu procent. Na wysokość oprocentowania składa się marża, jaka pobiera bank za udzielenie kredytu, jaki wysokość stóp procentowych. Jako, że ta ostatnia może się zmieniać, to kluczowy będzie tu wybór rodzaju oprocentowania. Pierwszą z opcji jest oprocentowanie zmienne, czyli takie, gdzie w czasie spłaty oprocentowanie może rosnąć lub maleć pod wpływem zmian stóp procentowych. Jest to to z jednej strony ryzyko wyższych kosztów kredytu, jeśli stopy procentowe zostaną podwyższone, ale jednocześnie szansa na niższe koszty w przeciwnym p[przypadku. Kiedy ktoś jednak nie chce ryzykować, to warto poszukać oferty z oprocentowaniem stałym. Wtedy pod uwagę bierze się wysokość stóp procentowych na dzień zawierania umowy i oprocentowanie w ten sposób obliczone obowiązuje cały czas, niezależnie od tego, jak zmieniają się stopy procentowe. Do kosztów należy też wliczyć dodatkowe opłaty, czy opłatę prowizyjną. Czasem jednak są to opłaty bardzo niskie, albo nawet bank z nich rezygnuje, aby oferta była atrakcyjniejsza. Jeśli zaś chodzi o warunki spłaty, to jest to już kwestia indywidualna, zależna od tego, jaki sposób będzie dla konkretnej osoby wygodniejszy. Do wyboru mamy raty równe oraz raty malejące. Raty równe to po prostu wszystkie raty o takiej samej wysokości. Natomiast raty malejące, jak nazwa wskazuje są coraz mniejsze w czasie spłacania kredytu. Est to spowodowane sposobem ich naliczania. Nalicza się bowiem oprocentowanie od wysokości kapitału pozostającego do spłaty. Pierwsze kilka rat będzie więc dość dużych, ponieważ oprocentowanie jest naliczane od dużych kwot kapitału. Z kolei następne raty są już znacznie mniejsze, bo kapitału pozostałego do spłaty również jest coraz mniej. Przy wyborze sposobu spłaty można też zapytać o możliwość negocjacji warunków, tak aby je optymalnie dopasować do swoich potrzeb.

Zdolność kredytowa

Zanim otrzymamy kredyt, bank sprawdzi jeszcze naszą zdolność kredytową, czyli to, czy jesteśmy w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań spłaty kredytu. Bank pod uwagę weźmie nasze dochody, zabezpieczenie kredytu, czy też to, czy nie zalegamy z innymi spłatami kredytowymi. Jeśli taka weryfikację przejdziemy pomyślnie, to nie powinno być problemu z otrzymaniem potrzebnej gotówki.

Author:

Komentarze wylaczone

    Komentowanie zakończone dla tego artykułu.