Nasza Kasa

Nasza klasa dla bogatych

Fundusz inwestycyjny czy lokata?

| Komentarze wylczone

Prawdziwe oszczędzanie za pośrednictwem ofert bankowych tak naprawdę zaczyna się wtedy, gdy możemy oszczędzać lokując sporą sumę pieniędzy. Pułap prawdziwej opłacalności rozpoczyna się gdzieś w okolicach kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wkładając na lokatę bankową na przykład 5 tys. złotych, przy oprocentowaniu na poziomie 4%, po roku otrzymamy około 200 złotych zysku. W rozbiciu na miesiące suma ta praktycznie niknie w oczach. Na tym przykładzie dobitnie widać, iż lokaty mogą być bardzo korzystne tylko wtedy, gdy odkładamy zdecydowanie wyższe sumy niż nasze przykładowe 5 tysięcy złotych.

Nieco wyższe oprocentowanie dotyczy funduszy inwestycyjnych. Tutaj mamy do czynienia z pułapem nie na poziomie 3% – 4% a z przedziałem 6% – 7%. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, iż fundusze inwestycyjne nie dają takiej pewności jak zwykłe lokaty bankowe. Istnieją fundusze agresywne, które nastawione sa na większy i szybszy zysk przy jednoczesnym większym ryzyku straty, oraz fundusze bardziej pasywne, gdzie zysk jest niższy ale przebieg trwania takiej inwestycji jest spokojniejszy. Fundusz nie daje jednak gwarancji dużego zysku, gdyż tutaj wszystko zależy od niepewnej i zmiennej koniunktury gospodarczej, od wielu powiązanych ze sobą rynków finansowych. Posiadając dziś oszczędności na funduszu, nie wiemy czy będziemy je mieć jutro. Co jednak nie oznacza, iż nikt nie zarabia na funduszach. Istnieją inwestorzy, którzy bardzo sobie chwalą tego rodzaju inwestycje, ale po pierwsze inwestują oni większe środki, i z tego względu mają też większe zyski, a w razie straty tego rodzaju inwestycje nie są jedynym sposobem oszczędności czy też sposobem lokowania pieniędzy. Tymczasem chcąc umieścić w funduszu inwestycyjnym około 1000 zł, warto dać sobie spokój, gdyż wiele funduszy wiąże się z ubezpieczeniem takiego produktu i okazuje się, ze ok. 100 zł ucieka bezpowrotnie na ubezpieczenia a dodatkowo bank pobiera też swoje prowizje.

Jeśli chcemy oszczędzać bardziej pewnie, warto postawić na lokatę długoterminową. Niestety nie da ona gigantycznych zysków przy niewielkich lokatach, jednak jeśli główną zaletą oszczędzania jest pewność i spokój, oraz komfort posiadania pieniędzy, wówczas lokata bankowa jest najlepszym rozwiązaniem z możliwych.

Lokaty oraz fundusze inwestycyjne można obserwować dzięki porównywarkom. W jednym miejscu można znaleźć całe kompendium wiedzy na ten temat, mamy też do dyspozycji wyszczególnione plusy, ewentualne minusy, szybko i łatwo możemy porównać jaki produkt bankowy będzie dla nas najbardziej korzystny.

Warto pamiętać, iż fundusz inwestycyjny zawsze będzie dla placówki bankowej produktem obcym, proponowanym w ramach współpracy pomiędzy grupa kapitałową a bankiem, natomiast lokata jest produktem własnym dla banku, dlatego bankowcy w pierwszej kolejności zawsze będą proponować lokaty długoterminowe, które pozwolą im na obracanie sporymi pulami pieniędzy.

Author:

Komentarze wylaczone

    Komentowanie zakończone dla tego artykułu.