Nasza Kasa

Nasza klasa dla bogatych

Kredyt gotówkowy na wiele sposobów

| Komentarze wylczone


Do najpopularniejszych kredytów i produktów bankowych w ogóle należy kredyt gotówkowy. Jest to kredyt, który może być przeznaczony na praktycznie dowolny cel konsumpcyjny, obojętnie, czy to będzie wakacyjny wyjazd, czy zorganizowanie hucznej imprezy. Dlatego też jest to dobre rozwiązanie dla gospodarstw domowych. Oczywiście kredyt to również koszty związane z odsetkami. Alternatywą dla pożyczenia pieniędzy jest oszczędzania i realizacja wydatku dopiero, kiedy uzbiera się odpowiednia kwota, a przy tym nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jednak właśnie możliwość szybkiej realizacji wydatku, niemal od reki sprawia, że kredyt mimo dodatkowych kosztów jest opłacalny. Ważny jest taki wybór oferty, aby kredyt był opłacalny jak najbardziej.

Do podstawowych cech, jakie zawsze bierze się pod uwagę podczas wyboru oferty kredytowej, należą koszty kredytu. Nie jest to jednak tylko samo oprocentowanie, choć właśnie ono ma tu kluczowe znaczenie. Oprócz niego znaczenie mają również pozostałe koszty związane z kredytem, takie, jak różnego rodzaju opłaty prowizyjne, czy związane z formalnościami. Wskaźnikiem, który dość kompleksowo uwzględnia koszty jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to wskaźnik, który pozwala na dosyć proste porównanie poszczególnych ofert pod kątem całkowitych kosztów kredytu. Oprócz samych kosztów ważne jest też to, jakiego rodzaju będzie oprocentowanie. Może być ono mianowicie stałe lub zmienne. W przypadku stałego oprocentowania nie ma w zasadzie ryzyka większych kosztów kredytu, jeśli zostaną podwyższone stopy procentowe. Takie ryzyko istnieje natomiast w przypadku oprocentowania zmiennego. Jednak oprocentowanie zmienne to przy sprzyjających okolicznościach, czyli obniżeniu stóp procentowych szansa na niższe koszty kredytu.

Oczywiście kredyt gotówkowy wiąże się też z różnymi warunkami spłaty. Chodzi tu przede wszystkim o ilość oraz wysokość rat kredytu. Od tego zależy jak szybko spłacimy kredyt oraz jak wielkim obciążeniem będą dla nas miesięcznie raty kredytu. Jednym z dostępnych rozwiązań są również raty malejące, ale te wiążą się z dość dużymi kosztami na początku spłaty kredytu. Ostanie raty to już niemal sama część kapitałowa z minimalnymi odsetkami. Dzieje się tak dlatego, że odsetki naliczane są od kapitału, który pozostał do spłacenia, zaś w miarę spłaty wartość tego kapitału maleje. Dobrze jest również, jeśli warunki spłaty są elastyczne i można je uzgodnić z bankiem indywidualnie, stosownie do swoich potrzeb i możliwości. Dzięki temu kredyt jest dobrany optymalnie pod kątem warunków spłaty.

Author:

Komentarze wylaczone

    Komentowanie zakończone dla tego artykułu.