Nasza Kasa

Nasza klasa dla bogatych

Pewny zysk na lokacie bankowej, a budowanie strategii inwestycyjnej

| Komentarze wylczone

Budowanie długoterminowej strategii inwestycyjnej to bardzo ciekawa perspektywa. Tworzenie strategii inwestycyjnej jest zadaniem wymagającym oceny indywidualnych potrzeb, zarobków, podejścia psychologicznego. Dodatkowo musisz wybrać konkretne instrumenty, którymi zaczniesz się posługiwać. W artykule porozmawiamy o bezpiecznych i bardziej ryzykownych instrumentach wykorzystywanych w strategiach inwestycyjnych.

Relacja inwestycji i oszczędności w dłuższym okresie

Kiedy rozpoczynasz karierę zawodową warto poważnie zainteresować się budowaniem strategii inwestycyjnej. Na początku oszczędzania lepiej nie odkładać wszystkich funduszy na bezpieczne lokaty bankowe, ale poszukiwać bardziej ryzykownych dróg zarobkowania. To właśnie w okresie młodości człowiek jest w stanie nieco bardziej zaryzykować, a przez to nauczyć się podstaw inwestowania. Ocenia się, że lokaty bankowe na początku drogi inwestycyjnej powinny stanowić maksymalnie 30% całego portfela inwestycyjnego. Wraz z wiekiem i po założeniu rodziny proporcje zmieniają się zazwyczaj na korzyść lokaty bankowej, w proporcji 80 do 20. Lokata bankowa faktycznie zapewnia pewny zysk. Trzeba jednak przeanalizować zawsze zysk w odniesieniu do poziomu inflacji, a także do podatków od zysków kapitałowych. W Polsce nawet lokata bankowa jest powiązana z opodatkowaniem na poziomie 19%. Nie jest to zatem sytuacja korzystna.

IKE i lokaty bankowe – efektywne połączenie długoterminowe

Jeżeli zastanawiasz się poważnie nad budowaniem przyszłości finansowej gospodarstwa domowego skieruj się także na rynek Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE). Połączenie IKE z lokatami bankowymi daje największe perspektywy spokojnego oszczędzania. Kiedy będziesz chciał wykorzystać pieniądze z IKE po przejściu w wiek emerytalny nie zapłacisz podatku, więc dysproporcje tutaj się wyrównają, a ty dodatkowo zarobisz. Warto zaznaczyć, że banki detaliczne często idą na rękę osobom długoterminowo oszczędzającym. Budowanie kapitału, lojalność wobec banku bywa opłacalna, chociaż musisz przeprowadzić negocjacje i po prostu dopytać o szczegóły i kwoty wymagane do bardziej wyjątkowego traktowania. Długoterminowa strategia inwestycyjna jest kluczowa, jeżeli chcesz wcześniej przejść na emeryturę lub myślisz poważnie nad dochodem pasywnym.

Author:

Komentarze wylaczone

    Komentowanie zakończone dla tego artykułu.