Nasza Kasa

Nasza klasa dla bogatych

Z korzyścią dla studentów.

| Komentarze wylczone

Maturzyści wybierający się na studia często stają przed nie lada dylematem – skąd na to wszystko wziąć pieniądze. Nie rzadko też się zdarza, że rezygnują z wymarzonego kierunku ponieważ jest daleko od miejsca zamieszkania. Wybierają wówczas studia, które nie koniecznie dają satysfakcję i możliwość rozwoju, ale za to są blisko, a to oznacza, że są tańsze. Co prawda studia dzienne na państwowych uczelniach są bezpłatne, jednak konieczność wynajęcia mieszkania i utrzymania się generuje już znaczne koszty. Co więc można zrobić, gdy nie ma się wystarczająco dużo pieniędzy a nie chce się rezygnować z marzeń? Rozwiązanie jest stosunkowo proste – idzie się do banku po kredyt studencki, zobacz gdzie warto się o taki ubiegać na ekredytowymarket.pl.

Od czego zacząć?

Po pierwsze należy wybrać odpowiednie bank, gdyż nie wszystkie banki mają w swej ofercie kredyt studencki. Kredytów studenckich udzielają takie banki jak: PKO BP, Pekao SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi) lub SGB-Bank SA (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi). Następnie należy udać się do wybranego banku aby złożyć wniosek. Do wniosku koniecznie należy dołączyć zestaw dokumentów. Przede wszystkim musi znaleźć się tam zaświadczenie z uczelni, że jest się jej studentem. W przypadku gdy rekrutacja jest jeszcze w toku – zaświadczenie o uczestnictwie w rekrutacji. Następnie niezbędne będą dokumenty potwierdzający dochód netto przypadający na członka rodziny. Dochód ten nie może przekroczyć 2500,00 zł „na rękę”, jeśli przekroczy, to automatycznie kredyt nie będzie mógł być udzielony. Kwota ta jednak jest systematycznie zwiększana, aby jak największa grupa studentów mogła skorzystać z preferencyjnego kredytu. I ostatni ważny element – przedstawienie poręczyciela. Jak każdy kredyt, również kredyt studencki musi mieć jakąś formę zabezpieczenia. Tym zabezpieczeniem jest poręczyciel, który musi przedłożyć zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę. Poręczycielem najczęściej zostaje ktoś z rodziny: rodzice, rodzeństwo, kuzynostwo itp. Jednak może on być osobą zupełnie nie spokrewnioną. Bank sprawdzi zdolność kredytową poręczyciela, więc na pewno musi to być osoba z nienaganną historią kredytową i w miarę dobrymi zarobkami.

Czy studenta stać na kredyt?

Odpowiedź jest prosta – stać. Dzięki wsparciu państwa kredyt studencki przyznawany jest na bardzo preferencyjnych warunkach. Jego główną zaletą jest wyjątkowo niskie oprocentowanie, które obecnie wynosi 0,875% w skali roku. Poza tym, spłata kredytu rozpoczyna się dopiero dwa lata po zakończeniu nauki, a okres spłaty jest dwukrotnie dłuższy niż okres kredytowania. Oprocentowanie w każdym banku jest takie samo. Różnice mogą być jednak w opłatach dodatkowych, które są pobierane przez niektóre banki. Może to być na przykład opłata za rozpatrzenie wniosku, albo opłata za przelew transzy kredytu do innego banku. W części banków, aby uniknąć opłaty za przelew wystarczy założyć konto w banku udzielającym kredytu. Często są to korzystne konta studenckie, warto więc wziąć taką opcję pod uwagę.

Jaka wysokość kredytu?

Kredyt studencki wypłacany jest w transzach przez cały okres studiowania, 10 miesięcy w roku akademickim. Przerwa związana jest z wakacjami, kiedy to teoretycznie pieniądze na naukę nie są potrzebne. Standardowo wypłacana rata to 600,00 zł. Istnieje jednak możliwość jej obniżenia do 400,00 zł albo podwyższenia do 800,00 lub 1000,00 zł. Oczywiście wiąże się to z większym kredytem do spłaty. Tak więc raty do spłacenia będą wyglądały następująco: 300 zł + odsetki, 200 zł+ odsetki, 400 zł + odsetki lub 500 zł + odsetki. Ponieważ okres spłaty jest dwa razy dłuższy niż okres kredytowania, to rata do spłacenia jest o połowę mniejsza niż wypłacana transza.

Author:

Komentarze wylaczone

    Komentowanie zakończone dla tego artykułu.