Co ma wpływ na koszt całkowity kredytu samochodowego?

Każdy z nas marzy o nowym samochodzie jednak zazwyczaj nie stać na na to aby kupić nowe auto za gotówkę z tego też powodu sięgamy wówczas po pomoc banku i dzięki temu możemy cieszyć się nowym pojazdem. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o kredycie powinniśmy wcześniej dowiedzieć się o nim jak najwięcej aby nie wpaść w tarapaty finansowe.

Co ma wpływ na koszt całkowity kredytu samochodowego?

Jak się okazuje na całkowity koszt kredytu wpływa kilka istotnych czynników. Po pierwsze jest to wiek auta. Możemy otrzymać pożyczkę na zakup starszego samochodu, jednak w praktyce im starszy jest pojazd, tym wyżej oprocentowane będzie zobowiązanie które zaciągniemy. Po drugie ważny jest również czas, jaki klient będziemy mieć na spłatę kredytu. Podobnie jak w przypadku innych pożyczek, wydłużenie okresu spłaty związane jest z większymi kosztami całego kredytu. Na najbardziej korzystną ofertę mogą liczyć osoby, kupujące auto prosto z salonu, albo maksymalnie 2-3letnie. To nie jedyne czynniki jakie wpływają na wysokość kredytu do spłacenia i jeśli klient deklaruje, że będzie w stanie pokryć znaczną część ceny samochodu, otrzyma nieco bardziej korzystne oprocentowanie. Poza wysokością wkładu własnego liczą się także dodatkowe opłaty, a przede wszystkim prowizja banku. Zanim ostatecznie podpiszemy umowę warto jest wcześniej negocjować jej obniżenie. Największą szansę mają osoby, które wcześniej związały się z danym bankiem, czyli prowadzą w nim rachunek osobisty. Na niższe oprocentowanie zaciągniętego kredytu ma także wpływ jego zabezpieczenie w postaci samego pojazdu. Najczęściej stosowane są trzy jego rodzaje, czyli zastaw rejestrowy, przewłaszczenie oraz depozyt karty pojazdu. Czynniki te mają zapobiec sprzedaży samochodu zanim całkowicie spłacimy zaciągnięty kredyt. Jeśli nie zdecydujemy się na zabezpieczenie kredytu oprocentowanie będzie wyższe i z uwagi na to osoby, którym zależy na maksymalnym obniżeniu kosztu kredytu mogą się na nie zdecydować.

Różne systemy spłaty

Jak się okazuje kredyt samochodowy możemy spłacić na różne sposoby. Najpopularniejsze są raty balonowe. Taki system oznacza, że będziemy co miesiąc spłaca stosunkowo niskie raty, ale ostatnia wynosi od 20% do 40% ceny auta. Kredyty balonowe udzielane są na okres od 24 do 60 miesięcy, jednak najczęściej decydujemy się na dwuletni okres spłaty. Taki system jest rekomendowany osobom często zmieniającym samochód, kwota ze sprzedaży auta wystarcza na pokrycie raty balonowej, i może stanowić również cześć wkładu własnego do pożyczki zaciągniętej na następny pojazd. Kredyt samochodowy możemy także spłacać w systemie standardowym, choć i tutaj można wybrać różny sposób regulowania zobowiązania. Decydując się na raty malejące wpłacamy początkowo dość wysoką kwotę, jednak w kolejnych miesiącach suma ta systematycznie maleje. Jeśli możliwości finansowe nam na to pozwolą, warto wybrać ten system, ponieważ spłacany jest kapitał kredytu, a nie jego odsetki.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.