Dla kogo lokaty bankowe?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, do jakiej grupy odbiorców skierowane są lokaty bankowe i kto powinien w nie inwestować.

Lokaty bankowe przeznaczone są dla osób, które mają jakąś wolną sumę pieniędzy, a nie chcą przechowywać ich na zwykłym koncie albo na koncie oszczędnościowym. W takiej sytuacji mogą oni założyć sobie lokatę i właśnie tam usytuować swoje pieniądze. Lokatę określa się jako pewnego rodzaju umowę między klientem, a bankiem. Podstawową funkcją lokat jest ochrona kapitału klientów przed utratą wartości pieniądza, czyli przed inflacją, jednak po pewnym czasie lokaty staja się też sposobem na zarobienie pewnej sumy pieniędzy. Lokaty bankowe dosyć często porównuje się do kont oszczędnościowych, jednak lokaty są zazwyczaj lepiej oprocentowane. Obecnie banki oferuję wiele rodzajów różnorodnych lokat, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Jakie lokaty są najbardziej znane?

Wszystkim najbardziej znana jest lokata terminowa, ponieważ ona zalicza się do najprostszych lokat. Jest to taka standardowa umowa pomiędzy bankiem, a klientem dotycząca lokowania środków pieniężnych. Lokata terminowa zawierana jest na jakiś określony czas, po upływie którego bank wypłaca wpłacone wcześniej pieniądze wraz z naliczonymi przez ten czas odsetkami. dosyć popularna jest również lokata rentierska. Polega ona na tym, że odsetki naliczane od kwoty depozytu nie podlegają kapitalizacji. Lecz są one do dyspozycji właściciela rachunku. Ta lokata jest najkorzystniejsza w momencie, kiedy ma się duże środki na rachunku, ponieważ z odsetek ma się stały dochód, który można przeznaczyć na jakieś bieżące wydatki. Niezwykle korzystna jest również lokata dynamiczna, ponieważ w tym przypadku oprocentowanie wzrasta wraz z długością trwania tej lokaty. Środki można wycofać w dowolnym terminie, a można zachować odsetki proporcjonalne do okresu utrzymywania lokaty. Niektóre banki proponują również swoim klientom lokaty automatyczne. Jest ona skierowana przede wszystkim do właścicieli kont, u których środki na koncie przekraczają z góry określony pułap. W takiej sytuacji bank blokuje zgromadzoną nadwyżkę środków i nalicza wyższe oprocentowanie za ich trzymanie. Jedną z form tej lokaty jest lokata overnight, która polega na tym, że bank blokuje środki z konta klienta na noc i nalicza w tym czasie wyższe odsetki od zablokowanej kwoty. Ważne jest to, że blokuje się tylko z góry ustalona procentową ilość środków, dzięki czemu klient nie jest niczym zaskoczony. Banki oferują również lokatę negocjowaną. Polega ona na tym, że klienci mogą negocjować warunki dotyczące na przykład wysokości oprocentowania albo czasu jej trwania.

Na ile zawiera się lokaty?

Ta lokata jest najczęściej kierowana do bardziej zamożnych osób, które chcą zamrozić jakąś większą sumę pieniędzy. W niektórych bankach taka lokata dostępna jest od kwoty stu tysięcy złotych. wybór lokat jest bardzo duży, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie tę najwłaściwszą. Informacje dotyczące lokat bankowych można znaleźć na przykład w Internecie albo można po prostu pójść do banku, a tam wykwalifikowane osoby udzielą stosownych informacji. Z lokat może korzystać każdy, ponieważ można ją założyć nawet posiadając kilkaset złotych. Dzisiaj jednak zanim podejmie się decyzję o wyborze najlepszej lokaty na pewno warto jest porównać ze sobą przynajmniej kilka tego typu produktów pod różnymi kątami. Na pewno dobrze jest skorzystać w tym celu ze specjalnie opracowanych porównywarek który dostępne są bez problemu w Internecie. Tam wystarczy często jedynie zaznaczyć interesujące nas lokaty i wskazać kryteria, które mają być brane pod uwagę podczas ich porównywania.

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.