Zadłużenie Polaków

Oferty banków, które zachęcają licznymi promocjami i dodatkowymi przywilejami podczas zawierania umowy kredytowej, znacznie zwiększają ich sprzedaż. Szybkość uzyskania kredytu oraz dostępność tych produktów finansowych sprzyja temu by klienci coraz chętniej i częściej korzystali z tych usług. Nie dziwi zatem fakt, że z każdym rokiem przybywa osób, które posiadają wobec banków zobowiązania finansowe.

Z końcem marca bieżącego roku dług, jaki nie uregulowali Polacy sięgnął aż 40 miliardów złotych. Zadłużenie wzrosło o ok. 0,64 miliarda złotych w stosunku do pierwszego kwartału 2014 roku. Dodatkowo BIG InfoMonitor w swoich badaniach wykazał, że samych dłużników przybyło o 0,79%. Natomiast przeciętny dług jest większy o ok. 140 złotych i obecnie wynosi już ponad 17 tysięcy złotych. Prawdopodobnie powodem nieregularnością w spłatach jest konieczność rozliczenia się z podatków odprowadzanych dla Skarbu Państwa oraz rozpoczynające się spłaty zaległych zobowiązań zaciągniętych w okresie świątecznym.

Potwierdzono, że Polacy najczęściej starają się terminowo regulować należności wobec najświeższych zadłużeń. Jeżeli dotyczą ich jakiekolwiek problemy z terminowością to najczęściej są to starsze zadłużenia. Prezes ZBP oznajmił, że kwota, którą do końca stycznia 2014 udało się polskim bankom sprzedać w formie kredytów to w przybliżeniu aż 940 miliardów złotych.

Rejonem Polski, który jest najbardziej zagrożony pod względem niespłacalności kredytów są województwa śląskie oraz mazowieckie. Najmniej zadłużonym województwem jest natomiast województwo świętokrzyskie.

Poza tym Krzysztof Pietraszkiewicz, w imieniu Związku Banków Polskich oznajmił, że pomimo zwiększenia się zadłużenia Polaków, sytuacja jest jak najbardziej optymistyczna. Szczególnie dlatego, że większość osób, które posiadają zobowiązania finansowe spłacają je regularnie i aż 95,0% banków odnotowuje regularny zwrot pieniędzy. Zatem mimo zwiększonych długów oraz narastających tendencji do zawierania umowy kredytowej, Polacy nadal spłacają swoje zadłużenia i na przestrzeni 30 ostatnich lat stali się znacznie bardziej wiarygodnymi klientami dla instytucji kredytowych.  

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.